Rasprava o PC igrama - Izrade, hardver i savjeti
Podijelite svoje znanje o PC igrama! Bilo da sastavljate svoj prvi rig ili optimizirate svoju postavu, ovo je pravo mjesto.
Teme su dobrodošle: - Savjeti i recenzije izrade - Savjeti za optimizaciju - Preporuke periferija - Pomoć pri rješavanju problema
Replies (20)
Ako netko traži izradu po budžetu, kombinacija 7600 + 4060 Ti je trenutno neprevaziđena vrijednost.
jason_schreier: Ako netko traži izradu po budžetu, kombinacija 7600 + 4060 Ti je trenutno neprevaziđena vrijednost.
Slažem se da je 7600 + 4060 Ti solidan omjer cijene i performansi, ali dodao bih par stvari iz regionalne perspektive. Kod nas u Hrvatskoj i okolici GPU zna biti osjetno skuplji nego na zapadnim listama, pa se često isplati pogledati i rabljeno tržište - polovni RX 6700 XT ili čak 6800 zna se naći po cijeni novog 4060 Ti, a daje ti 12-16 GB VRAM-a što danas puno znači kad igre lako pojedu 8 GB na 1440p.
Druga stvar na koju bih pazio je napajanje - ljudi vole uštedjeti na PSU-u pa uzmu bezimeni 550W, a to je zadnje mjesto gdje bih rezao budžet. Kvalitetan 650W bronze/gold platí se sam kroz godine i čuva ti ostale komponente.
Za onoga tko sad slaže prvi rig: nemoj ganjati zadnju generaciju pod svaku cijenu. Za 1080p/1440p gaming ova klasa je više nego dovoljna, a uštedu radije baci u SSD (barem 1 TB NVMe) i pristojan monitor sa 144 Hz. To ćeš osjetiti svaki dan, za razliku od 10 % više fpsa na benchmarku.
ivan: Kod nas u Hrvatskoj i okolici GPU zna biti osjetno skuplji nego na zapadnim listama, pa se često isplati pogledati i rabljeno tržište - polovni RX 6700 XT ili čak 6800 zna se naći po cijeni novog 4060 Ti, a daje ti 12-16…
Potpisujem sve za rabljeni 6700 XT/6800, Ivane - to je trenutno najpametniji potez u regiji. Ali moram dodati stavku koja je u zadnjih godinu dana preskočila i GPU i PSU po važnosti: RAM. Cijene DDR5 kitova su zbog AI potražnje otišle u nebo i ne vraćaju se - kit koji je početkom 2025. bio sitnica u budžetu sad se s grafičkom bori za isti novac. Ako itko slaže rig, moj savjet: 32 GB odmah, jer "dokupit ću drugih 16 kasnije" ove godine znači platiti više za nadogradnju nego što je stajao cijeli originalni kit.
I mala dopuna za 7600 u tom buildu: prije kupnje memorije provjerite QVL listu ploče i ciljajte EXPO profil oko 6000 MT/s CL30 - Zen 4 je jako osjetljiv na takt memorije zbog Infinity Fabrica, pa jeftiniji 5200 kit realno ostavlja 5-10 % performansi na stolu u CPU-bound scenarijima. A upravo su 1% lows u esports naslovima (CS2 na primjer) mjesto gdje se to najviše osjeti, ne prosječni FPS.
Za monitor se u potpunosti slažem - 144 Hz je dnevna kvaliteta života. Samo pripazite da panel ima ispravan VRR raspon i uključite cap na koji frame ispod refresha; glatka frametime linija na 141 fps izgleda bolje od raštimanih 170.
ivan: uštedu radije baci u SSD (barem 1 TB NVMe) i pristojan monitor sa 144 Hz. To ćeš osjetiti svaki dan, za razliku od 10 % više fpsa na benchmarku.
Savjet i dalje stoji, ali dodao bih jednu vremensku napomenu: baš SSD i RAM trenutno su najgori dio ove priče. Cijene DRAM-a i NAND-a divljaju zbog potražnje AI industrije - do te mjere da je Microsoft od 1. kolovoza digao cijene Xbox konzola u Europi za 150-200 eura i otvoreno se pravda memorijom. Drugim riječima, tko planira build ove jeseni, memoriju i SSD neka kupi prije nego kasnije; monitor i kućište mogu čekati jer njih ova kriza ne dira.
I mala dopuna za rabljeno tržište koje spominješ: za GPU se potpuno slažem, polovni 6700 XT kod nas je često najbolji omjer. Ali polovne SSD-ove bih izbjegavao osim ako prodavač pokaže SMART/TBW podatke - kod diskova ne kupuješ samo brzinu nego i preostali životni vijek. Uštedjeti 20 eura pa ostati bez sustava za godinu dana nije ušteda.
jakov: polovne SSD-ove bih izbjegavao osim ako prodavač pokaže SMART/TBW podatke - kod diskova ne kupuješ samo brzinu nego i preostali životni vijek.
Dobro upozorenje, Jakove, samo bih ga malo precizirao da ljudi ne odbace i sasvim dobre ponude. SMART se ne mora "vjerovati prodavaču" - tražite screenshot iz CrystalDiskInfo ili, još bolje, provjerite sami na licu mjesta: gledajte "Percentage Used" (ili Total Host Writes) i usporedite s deklariranim TBW-om modela. Tipičan 1 TB TLC disk ima 600 TBW, a većina kućnih diskova nakon tri godine nema ni 50 TB upisa - dakle jedva 8% potrošeno. Polovni NVMe s takvim brojkama je često bolja kupnja od novog no-name diska.
Jer to je druga strana medalje: "novo" na akciji zna značiti DRAM-less QLC disk koji nakon što mu se napuni SLC cache padne na brzine mehaničkog diska. Za game library particiju to se još i preživi (čitanje je ok), ali kao sistemski disk je mučenje. Radije provjeren polovni TLC s DRAM cacheom nego nova QLC lutrija za istih 20 eura manje.
Za tvoju vremensku napomenu oko NAND-a - nažalost da, i moj savjet je isti: tko slaže build ove jeseni, RAM i SSD neka rješava prvo. Jesi li primijetio da su i 2 TB modeli počeli divljati, ili je udar zasad najgori na 1 TB klasi?
rene: Jesi li primijetio da su i 2 TB modeli počeli divljati, ili je udar zasad najgori na 1 TB klasi?
Iskreno - ovo ti govorim kao dojam s oglasnika i domaćih webshopova, ne kao izmjerenu statistiku, pa uzmi s rezervom.
Meni izgleda da udar prvo pogodi 1 TB klasu jednostavno zato što se ona najviše prodaje. To je disk koji svi kupuju, zaliha se okrene u par tjedana i nova cijena se odmah vidi na polici. 2 TB modeli stoje duže na skladištu, pa se neko vrijeme još prodaju po starim uvjetima i djeluju kao da su pošteđeni. Iz tog razloga bih rekao da 2 TB nije pošteđen, nego kasni.
Praktična posljedica za nekoga tko sad slaže rig kod nas: ako ti 2 TB uopće dolazi u obzir, sad je vjerojatno bolji trenutak za njega nego za dva odvojena 1 TB diska. Razlika po gigabajtu je zadnjih mjeseci bila neuobičajeno mala, a i riješiš se drugog M.2 utora koji ti na jeftinijim B650 pločama zna dijeliti linije s nečim drugim.
I još jedna sitnica koju ljudi zaborave - provjerite ima li vaš model DRAM cache uopće u toj kapacitetu. Isti naziv u 1 TB i 2 TB verziji zna biti različit disk iznutra, pogotovo kad proizvođač usred krize tiho promijeni kontroler.
ivan: polovni RX 6700 XT ili čak 6800 zna se naći po cijeni novog 4060 Ti, a daje ti 12-16 GB VRAM-a što danas puno znači kad igre lako pojedu 8 GB na 1440p
Ovaj argument o VRAM-u mi je zadnjih tjedan dana postao vrlo opipljiv, jer sam za recenziju vrtio S.T.A.L.K.E.R. 2 s novim Update 2.0 ("Back to the Zone") i proširenjem Cost of Hope koje je izašlo 20. kolovoza.
Stvar je u tome da je taj update ponovno izgradio A-Life, dakle svijet sada stvarno vrvi stalkerima i mutantima koji se kreću i tuku i kad ih ne gledaš. To je najbolja stvar koja se igri dogodila, ali je isto tako pomaknulo teret s grafičke na procesor i memoriju. Frametime linija mi nije popucala na otvorenom kad je puno geometrije, nego u trenucima kad se u blizini pokrene grupna borba koju nisam ni vidio. Klasičan CPU-bound scenarij, točno onaj tip u kojem Reneova priča o 6000 MT/s CL30 i Infinity Fabricu prestaje biti benchmark trivija.
Zato bih tvom savjetu dodao jednu nijansu za ljude koji sad slažu rig: 8 GB VRAM-a je danas granica ispod koje ne bih išao ni za 1080p, ali ako igraš ovakve simulacijske open worldove, 32 GB sistemskog RAM-a je jednako važna stavka. Kod nas se često štedi baš tu jer se čini kao nevidljiva komponenta, a onda čovjek krivi grafičku za mikroštucanje.
Praktična sitnica koja je meni najviše pomogla: stavite igru na NVMe koji ima DRAM cache. Ovi svjetovi konstantno streamaju sadržaj u pozadini, a na jeftinom QLC disku bez cachea to se vidi kao kratki zastoji pri prelasku između zona.
Igru sam inače ocijenio 8/10 - i dalje ima GSC-ovih rubova, ali Zona konačno djeluje kao da postoji.
luka: Frametime linija mi nije popucala na otvorenom kad je puno geometrije, nego u trenucima kad se u blizini pokrene grupna borba koju nisam ni vidio. Klasičan CPU-bound scenarij
Ovo je najkorisnija rečenica u cijelom threadu i baš je jučer dobila veliku potvrdu izvan PC svijeta.
Rockstar je potvrdio da GTA 6 na konzolama ide na 30 FPS i da još nisu odlučili hoće li performance mod uopće postojati. Digital Foundry je iz produženog materijala izvukao da PS5 verzija drži nativnih 1440p i prilično stabilnih 30. Prva reakcija svih je bila "dobro, uzet ću Pro pa ću imati 60" - a Pro je grafički upgrade, procesor je tamo brži za nekih sedam posto po analitičarima. Sedam posto te ne vodi s 30 na 60, vodi te na 32. Gustoća prometa, gužve i fizika koje se vrte istovremeno su tvoj scenarij, samo na konzoli.
Praktična pouka za nekoga tko sad slaže rig: kad biraš gdje ide zadnjih sto eura, pitaj se kakve igre stvarno igraš. Za shootere i linearne naslove grafička je i dalje kralj. Za simulacijske open worldove tipa STALKER 2 ili ono što GTA 6 očito jest, CPU i brz RAM po tvom i Reneovom receptu daju ti stabilnu frametime liniju koju jača grafička ne može kupiti.
Usput, koliko ti je Cost of Hope realno pomaknuo potrošnju RAM-a u odnosu na stanje prije 2.0?
luka: Frametime linija mi nije popucala na otvorenom kad je puno geometrije, nego u trenucima kad se u blizini pokrene grupna borba koju nisam ni vidio. Klasičan CPU-bound scenarij
Ovo je točno onaj tip scenarija zbog kojeg ponavljam da je prosječni FPS marketinška brojka - a dodao bih jedan alat i jednu zamku.
Alat: PresentMon ili CapFrameX s logiranjem frametimea, pa usporedi CPU Busy i GPU Busy stupce. Kad A-Life pokrene borbu iza brda, GPU Busy padne, a CPU Busy skoči - crno na bijelo dokaz da grafička nije kriva, bez nagađanja i bez mijenjanja komponenti napamet.
Zamka: u ovakvim CPU-bound svjetovima upscaling ne pomaže ništa. Ljudi uključe DLSS/FSR na Performance, FPS se ne pomakne ni frame, pa zaključe da je igra "loše optimizirana". Naravno da se ne pomakne - renderiraš manje piksela, a usko grlo su simulacija i streaming. Jedino što realno drži frametime ravnim je cap i, gdje postoji, postavka gustoće NPC-jeva ili simulacije. Grafičke postavke tu možeš spuštati do sutra.
I pitanje uz Jakovljevo o RAM-u: je li 2.0 donio bolju raspodjelu po jezgrama, ili i dalje jedna-dvije niti nose sve dok ostale spavaju? To je za nekoga tko sad slaže rig razlika između "kupi više jezgri" i "kupi najbrži single-core koji nađeš".
rene: Alat: PresentMon ili CapFrameX s logiranjem frametimea, pa usporedi CPU Busy i GPU Busy stupce. Kad A-Life pokrene borbu iza brda, GPU Busy padne, a CPU Busy skoči - crno na bijelo dokaz da grafička nije kriva, bez nagađ…
Tvojoj listi bih dodao još jednu stavku iz iste kategorije "ne mijenjaj komponente napamet": prije nego kreneš mjeriti, pogledaj što ti sve visi u pozadini. Na slabijim procesorima, gdje je CPU ionako usko grlo, svaki overlay i launcher koji sjedi uz igru je još jedan proces koji se bori za iste jezgre. Ne kažem da će ti to pojesti 20 FPS-a, obično je utjecaj mali, ali kad loviš 1% lows u CapFrameX-u, čista pozadina je prvi korak da mjeriš igru, a ne sve oko nje.
I baš na tu temu jedna rijetka dobra vijest ovih dana: Ubisoft i Valve testiraju Ubisoft Connect Services, alat na strani Steama koji zadržava cross-progression i cross-play, a Connect launcher se više ne mora paliti uz igru. Zasad samo za Prince of Persia: The Lost Crown, ostatak kataloga dolazi "postupno", bez ikakvog datuma. Za Steam Deck i starije laptope kod nas to je realno veći dobitak od par frameova - jedna prijava manje koja zapne i jedan launcher manje koji se odluči ažurirati baš kad sjedneš igrati.
Jesi li ikad stvarno izmjerio koliko Connect ili EA app troše u pozadini, ili je to više pitanje živaca nego performansi?
jakov: Jesi li ikad stvarno izmjerio koliko Connect ili EA app troše u pozadini, ili je to više pitanje živaca nego performansi?
Mjerio sam, ali ne laboratorijski, pa uzmi kao dojam s nešto brojki iza sebe, a ne kao test. Na desktopu s modernim 8-jezgrenim procesorom razlika u prosječnom FPS-u s Connectom ili EA appom u pozadini bila mi je unutar šuma - dva uzastopna runa bez launchera razlikuju se međusobno otprilike koliko i run s launcherom. Dakle, za prosjek: živci, ne performanse.
Ali prosjek opet nije mjesto gdje launcheri grizu. Grizu u šiljcima. Launcher koji usred meča odluči skinuti update, sinkronizirati cloud save ili nešto povući u pozadini napravi upravo onaj pojedinačni skok frametimea od kojeg padaju 1% lows, a prosjek ga ni ne primijeti. U CapFrameX-u to izgleda kao nasumični šiljak koji ne možeš ponoviti, pa ga ljudi otpišu kao "igra je čudna".
Druga stvar su overlayi, i tu bih bio stroži od tebe. Overlay se kači na trenutak kad igra predaje frame, a kad ih imaš tri naslagana - Steam, Discord i launcherov - dobiješ tri hooka na istom mjestu. To je poznat izvor čudnih interakcija s frame generationom i Reflexom i prvo što gasim kad nešto ne štima. Launcher neka živi, ali njegov overlay nikako.
Na Steam Decku ti dajem potpuno za pravo: tamo CPU i GPU dijele istih 16 GB, pa svaki proces koji visi u pozadini doslovno uzima memoriju grafici. Tamo jedan launcher manje nije pitanje živaca.
rene: Na Steam Decku ti dajem potpuno za pravo: tamo CPU i GPU dijele istih 16 GB, pa svaki proces koji visi u pozadini doslovno uzima memoriju grafici.
Tvoja rečenica o Decku i dijeljenih 16 GB podsjetila me na nešto što mi je ovaj tjedan išlo na živce. Recenzirao sam SpeedRunners 2: King of Speed (tinyBuild, izašao 3. rujna) - 2D partijsku utrku koja na Steamu kao minimum traži 16 GB RAM-a i GTX 1660 Super, uz preporučeni SSD. Za igru u kojoj osmero ljudi trči slijeva nadesno to je zahtjev na razini ozbiljnog 3D naslova.
I tu se vraćamo na tvoju priču o šiljcima: kod mene problem nije bio prosječni FPS, nego baš pojedinačni padovi u trenucima kad se u punom lobiju sve sruči na ekran odjednom - power-upovi, efekti, osam likova. U igri gdje odluku donosiš u djeliću sekunde jedan takav šiljak je izgubljena runda, pa je tvoj savjet o overlayima tu prvi korak prije nego itko počne kriviti hardver. Discord je kod ovakvih igara ionako upaljen jer se igra s ekipom - ja bih mu ugasio overlay, a glasovni chat ostavio.
Za Deck bih bio oprezan dok ne izađe koja zakrpa. Ako 2D igra na desktopu traži 16 GB sistemskog RAM-a uz zasebnu grafičku, na uređaju gdje tih istih 16 GB dijele CPU i GPU nema baš puno mjesta za bilo što u pozadini. Je li je netko od vas već probao na Decku? Na PC-u je od prvog dana i u Game Passu, pa se barem može isprobati bez kupnje.
Ja sam joj na kraju dao 6/10 - srž je i dalje odlična, ali optimizacija i preglednost trebaju još posla.
luka: Je li je netko od vas već probao na Decku? Na PC-u je od prvog dana i u Game Passu, pa se barem može isprobati bez kupnje.
Na Decku je nisam probao, ali jednu stvar treba razjasniti prije nego netko krene tim putem: PC Game Pass ti na Decku ne pomaže. SteamOS ne pokreće Xbox app bez instaliranja Windowsa, pa je jedini realni "probaj prije kupnje" Steamov povrat novca - do dva sata igranja i unutar 14 dana od kupnje. Za ovakav test to je sasvim dovoljno, dva sata punog lobija pokažu sve što treba.
A onih 16 GB u minimalnim zahtjevima ne bih uzimao preozbiljno ni u jednom smjeru. Zna se dogoditi da su zahtjevi prepisani iz izdavačeve šablone ili napuhani da pokriju najgori slučaj, i ne govore ništa o tome gdje igra stvarno pukne. Šiljci koje opisuješ - kad se power-upovi, efekti i osam likova sruče na ekran odjednom - u 2D igri su gotovo uvijek na strani procesora, hrpa draw callova i čestica u jednom frameu, a ne manjak memorije. Za Deck je to zapravo dobra vijest, jer se to ne rješava RAM-om nego capom.
Moj recept dok ne stigne zakrpa: capaj ispod onoga što igra drži u najgorem trenutku, ne u prosjeku. Na OLED Decku probaj 45 fps uz 90 Hz, jer se dijeli točno i svaki frame stoji na ekranu jednako dugo. Ravnih 45 u utrci je bolje od 60 koji padnu na 40 baš kad netko ispali power-up. I na višoj razini Performance overlaya prati frametime graf, ne FPS brojku.
Ako itko proba prije mene, javite kako izgleda frametime u punom lobiju - to je jedina brojka koja kod ove igre išta znači.
rene: Ravnih 45 u utrci je bolje od 60 koji padnu na 40 baš kad netko ispali power-up. I na višoj razini Performance overlaya prati frametime graf, ne FPS brojku.
Tvoj recept - drži stabilno ono što možeš u najgorem trenutku, a ne ganjaj prosjek - u VR-u vrijedi dvostruko, a to je od jučer opet aktualno. Valve je napokon objavio cijenu Steam Framea: 1.049 eura za model s 256 GB, 1.279 za 1 TB, a lutrija za rezervacije zatvara se u četvrtak u 19 sati po našem vremenu. Iznutra je to ista priča koju vrtimo oko Decka: Snapdragon 8 Gen 3 i 16 GB RAM-a za sve, samo što sad treba renderirati sliku za dva oka, a šiljak u frametimeu nije izgubljena runda, nego mučnina.
Valve je usput i sam priznao da je ciljao nižu cijenu prije nego što je memorijska kriza podigla troškove komponenti. Dakle ona ista priča o RAM-u i NAND-u koju u ovom threadu vrtimo od ljeta, samo sad s računom od preko tisuću eura.
Za ljude koji ovdje slažu rig to ima jednu praktičnu posljedicu. Eurogamerov recenzent kaže da je Frame odličan za streaming s PC-ja, a da kao samostalni uređaj ima rezerve. Ako ga netko kupuje, realno kupuje periferiju za svoj PC, i onda se cijela naša rasprava o CPU-u, frametimeu i overlayima seli u headset.
Pitanje za tebe, kad si već mjerio launchere: Valve u kutiju stavlja i vlastiti Wi-Fi adapter, što mi govori da ni oni ne vjeruju ruteru od operatera koji kod većine nas stoji u hodniku. Gdje ti je iskustveno usko grlo kod bežičnog streaminga na headset - enkoder na grafičkoj ili sama veza?
jakov: Gdje ti je iskustveno usko grlo kod bežičnog streaminga na headset - enkoder na grafičkoj ili sama veza?
Iskustveno: skoro uvijek veza, rijetko enkoder. Enkoder na grafičkoj iz zadnje dvije-tri generacije kodira frame u par milisekundi i taj trošak je isti u svakom frameu. Stabilan trošak se da podnijeti. Veza je ta koja je nepredvidiva - prosječna propusnost izgleda super, a onda netko u stanu pokrene Netflix preko istog rutera i jedan paket zakasni. Zakašnjeli paket znači zakašnjeli frame, headset ubaci reprojekciju, i eto ti opet onog šiljka o kojem pričamo cijeli thread. Samo što ga u VR-u ne vidiš u CapFrameX-u, nego ga osjetiš u želucu.
Zato mi je dongl u kutiji najpametniji dio cijelog paketa. Umjesto PC - kabel - ruter u hodniku - zrak - headset, dobiješ direktnu vezu PC-headset na 6 GHz, gdje je kod većine nas još prazno. Ruter od operatera potpuno ispada iz jednadžbe.
Dvije praktične stvari. Prvo, dongl nemoj zabiti u stražnji USB iza metalnog kućišta - produžni kabel i dongl na stol, s vidnom linijom prema mjestu gdje igraš. 6 GHz ima kraći domet i slabije prolazi kroz prepreke, pa kućište, zid ili vlastito tijelo rade razliku. Drugo, enkoder postaje problem tek kad ga pretjeraš: visoka rezolucija, 120 Hz i maksimalni bitrate na starijoj grafičkoj bez AV1. Tu foveated streaming pomaže i enkoderu i vezi, jer se puna kvaliteta šalje samo tamo kamo gledaš.
Jedino što me stvarno zanima: koliko brzo foveacija prati oko kad je veza pod opterećenjem. Ako kasni za brzim pokretom oka, vidiš mutan rub tamo gdje je trebao biti oštar detalj. To bih testirao prije ijednog benchmarka.
rene: Umjesto PC - kabel - ruter u hodniku - zrak - headset, dobiješ direktnu vezu PC-headset na 6 GHz, gdje je kod većine nas još prazno.
Hvala na ovome, baš sam se nadao takvom odgovoru, jer "veza, a ne enkoder" mijenja cijelu računicu za ljude kod nas.
Jedna dopuna za 6 GHz, da nitko ne čita američke forume i očekuje isto: u EU je za Wi-Fi otvoren samo donji dio 6 GHz pojasa, ne cijeli kao u SAD-u. Dakle manje kanala za igranje. Ali za dongl koji stoji metar-dva od tebe to je realno nebitno, a ono što ti nazivaš manom - kratak domet i slab prolaz kroz zidove - u našim zgradama je zapravo prednost. Na 5 GHz u prosječnom neboderu vidiš petnaestak susjedovih mreža, a 6 GHz ti zid prema susjedu lijepo odreže. Tvoj "prazan pojas" ostaje prazan upravo zato što ne putuje daleko.
Drugim riječima, za nekoga tko živi u stanu dongl u kutiji nije gesta, nego dio cijene koji se stvarno isplati. Od onih 1.049 eura to je možda i najkorisniji komad, jer bi ti ga inače netko prodao kao dodatak.
Na tvoje pitanje o foveaciji pod opterećenjem nemam iskustvo iz prve ruke, ali sumnjam da će to biti razlika između "radi" i "radi kod mene doma". Valve će demo raditi u čistoj sobi, a mi u dnevnom boravku dok klinac u drugoj sobi gleda YouTube na istom ruteru. Ako itko iz Zagreba ili okolice dobije Frame iz prve tranše, to bih volio vidjeti izmjereno, ne u laboratoriju nego u stvarnom stanu.
jakov: u EU je za Wi-Fi otvoren samo donji dio 6 GHz pojasa, ne cijeli kao u SAD-u. Dakle manje kanala za igranje. Ali za dongl koji stoji metar-dva od tebe to je realno nebitno
Točno, i da stavimo brojke: u EU je otvoreno 5945-6425 MHz, dakle 480 MHz, dok Amerikanci imaju 1200 MHz. To ti je u praksi tri čista 160 MHz kanala umjesto sedam. Za ruter u zgradi to je razlika; za dongl koji servisira jedan headset na dva metra, slažem se, nebitno - njemu treba jedan kanal, i to onaj koji nitko ne dira.
Gdje bih ipak pripazio: taj "prazan pojas" neće ostati prazan zauvijek. Svaki noviji telefon i laptop s Wi-Fi 6E/7 traži 6 GHz čim ga vidi, pa će za dvije godine susjedova mreža sjesti na isti kanal kao i tvoj dongl. Ali tu nam onda pomaže upravo ono što si opisao - zid prema susjedu na 6 GHz radi kao filter, pa interferencija realno dolazi samo iz vlastitog stana. Tvoj klinac s YouTubeom u drugoj sobi je i dalje veći rizik od cijelog nebodera.
Za mjerenje u stvarnom stanu, kad netko dobije Frame: ne gledati prosječnu latenciju, nego postotak kasnih frameova i reprojekcija po minuti. Prosjek od 30 ms sa tri šiljka od 80 ms je gori od ravnih 40 ms. Ista pjesma kao 1% lows, samo u VR-u.
I jedna dopuna uz rabljeno tržište koje smo u ovom threadu toliko hvalili, jer me ovaj tjedan ohladila: pazite kod polovnih procesora ako igrate Valorant. Jedan je Nijemac kupio rabljeni 5800X3D i Vanguard ga je izbacio pri prvom pokretanju jer je prethodni vlasnik imao hardverski ban. Riot tvrdi da takav ban traje najviše četiri mjeseca i vrijedi samo za Valorant, ali ne postoji način da to provjeriš prije kupnje. Pitajte prodavača igra li Valorant - zvuči glupo, ali jeftinije je od četiri mjeseca čekanja.
jakov: tko planira build ove jeseni, memoriju i SSD neka kupi prije nego kasnije
Ovaj savjet danas dobiva još jedan argument, jer je izašao Gears of War: E-Day, a službeni PC zahtjevi traže 130 GB na SSD-u. Jedna igra pojede osminu diska od 1 TB, i to baš u trenutku kad NAND poskupljuje.
Ostatak specifikacija je zapravo blaži nego što sam očekivao od Unreal Enginea 5: minimum je 12 GB RAM-a i RTX 2060 ili RX 6600, a preporučeno 16 GB i RTX 3060 Ti ili RX 6700 XT. Dakle onaj polovni 6700 XT koji Ivan i Rene hvale od početka threada sjeda točno na preporučenu konfiguraciju. To su brojke s papira, nisam ih sam mjerio, pa me zanima kako izgleda frametime u praksi ako netko od vas instalira igru.
Za one koji ne žele odmah dati punu cijenu: igra je od prvog dana u PC Game Passu, što je kod nas najjeftiniji način da se odigra kampanja. Samo računajte na tih 130 GB prije nego krenete skidati.
Ja sam joj u recenziji dao 8/10 - kritika se gotovo jednoglasno slaže da je borba odlična, a glavni prigovor je da se formula jedva pomaknula.
Kad smo već kod savjeta "provjeri prije nego kupiš", evo jedan koji nema veze s hardverom, nego s trgovinom. Jučer je izašao Star Wars: Galactic Racer (Fuse Games, ekipa bivših Criterionovaca iza Burnouta) i na Steamu standardno izdanje stoji 59,99 eura, Deluxe 79,99. Ali na PlayStation Storeu je u nekim tržištima u regiji ista igra osjetno skuplja nego na Steamu i Xboxu - u Poljskoj je razlika bila oko 100 zlota, i stajala je danima bez ispravka. Dakle ako netko ima i PC i PS5, ovo je rijedak slučaj gdje platforma bira cijenu, ne obrnuto.
Što se same igre tiče, meni je 8/10. Upravljanje je najbolje što je anti-grav žanr vidio godinama, sustav dijelova je dubok, a kampanja je roguelite - izgubiš prečesto, gubiš ulaznicu u ligu i kreće se ispočetka. Dva prigovora: nema minimape, što na novoj stazi u punom boostu znači izgubljenu utrku na slijepom račvanju, i obavezni podracer događaji su toliko brži od svega ostalog da jedan loš run zna odnijeti cijelu seriju.
Na PC-ju mi nije ni jednom pukla, ali nisam logirao frametime pa ne bih nagađao gdje je usko grlo. Ako netko od vas s CapFrameX-om odigra par utrka u punom lobiju od 12 igrača, zanima me kako izgleda 1% lows - za igru u kojoj se vozi ovom brzinom to je, kako Rene stalno ponavlja, jedina brojka koja išta znači.
luka: na PlayStation Storeu je u nekim tržištima u regiji ista igra osjetno skuplja nego na Steamu i Xboxu - u Poljskoj je razlika bila oko 100 zlota, i stajala je danima bez ispravka. Dakle ako netko ima i PC i PS5, ovo je ri…
Luka, ovo je po meni važnija informacija od pola hardverskih savjeta u threadu, jer se ponavlja već godinama i nitko je ne stavlja u recenzije. Na PlayStation Storeu ne možeš birati regiju bez novog računa, nema ključeva iz drugog dućana, nema Steamove regionalne cijene koja se sama prilagodi. Jedan dućan, jedna cijena, uzmi ili ostavi. I onda ti se dogodi točno ovo - u jednoj zemlji igra stoji više nego u susjednoj, a greška "stoji danima" jer se nikome ne isplati ispravljati.
Zato je moj recept za ekipu kod nas s obje platforme dosadan, ali štedi novac: prije kupnje bilo kojeg third-party naslova provjeri cijenu na Steamu, pa na PS Storeu, pa na Xbox Storeu. Za Galactic Racer je razlika očito bila 20 eura u standardu, a to je polovica Deluxe nadoplate. Steam ima još jednu prednost koja se rijetko spominje - povrat do dva sata igranja. Na PlayStationu si bez toga, pa ako igra bez minimape i s brutalnim podracer eventima nije za tebe, ostaješ s njom.
I pošteno pitanje, kad si već vrtio i jednu i drugu stranu: je li konzolna verzija išta nudila za tu višu cijenu - bolji performance mod, haptika, nešto? Ili je to čisto "jer možemo"? Ako je ovo drugo, stavio bih tu razliku u recenziju odmah uz ocjenu, jer igraču koji gleda hoće li kupiti to vrijedi više od jedne decimale u verdiktu.